- Naslovnica >
- Vijesti >
- VAŽNO: >
VAŽNO:
29. PROSINCA 2014. GODINE JE ROK DO KOJEGA SVI HRVATSKI DRŽAVLJANI KOJI NA TAJ DAN DUŽE OD TRI GODINE PRIVREMENO BORAVE U INOZEMSTVU, IMAJU OBVEZU PRIJAVITI PRIVREMENI ODLAZAK IZ HRVATSKE I O RAZLOZIMA DOSTAVITI DOKUMENTACIJU! UKOLIKO TO NE UČINE, PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI ĆE SE POKRENUTI POSTUPCI ODJAVE PREBIVALIŠTA!
Foto: Ilustracija
29. PROSINCA 2014. GODINE JE ROK DO KOJEGA SVI HRVATSKI DRŽAVLJANI KOJI NA TAJ DAN DUŽE OD TRI GODINE PRIVREMENO BORAVE U INOZEMSTVU, IMAJU OBVEZU PRIJAVITI PRIVREMENI ODLAZAK IZ HRVATSKE I O RAZLOZIMA DOSTAVITI DOKUMENTACIJU! UKOLIKO TO NE UČINE, PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI ĆE SE POKRENUTI POSTUPCI ODJAVE PREBIVALIŠTA!
Obveze iz Zakona o prebivalištu za hrvatske državljane koji borave u inozemstvu
Dojava privremenog boravka u inozemstvu
Hrvatski državljanin koji privremeno boravi u inozemstvu u svrhu rada, školovanja, liječenja ili drugih razloga, dužan je prijaviti privremeni odlazak:
-
Policijskoj upravi ili policijskoj postaji na čijem području ima prijavljeno prebivalište, osobnim dolaskom dojaviti da privremeno boravi u inozemstvu;
-
S obzirom na odsutnost – obavijest o svom privremenom boravku u inozemstvu osobno dati u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske u zemlji u kojoj boravi.
Tom prilikom, osoba mora priložiti odgovarajuću dokumentaciju o razlozima privremenog boravka u inozemstvu – npr. potvrdu o zaposlenju ili školovanju, dozvolu boravka u inozemstvu i dr.
Dojava privremenog boravka u inozemstvu i rok do 29. prosinca 2014. godine
Zakon o prebivalištu stupio je na snagu 29. prosinca 2012. godine. Rok za dojavu privremenog boravka u inozemstvu ističe 29. 12. 2014. godine. Ukoliko ne ispune ovu obvezu, za njih će se po službenoj dužnosti pokrenuti postupci odjave prebivališta iz Hrvatske!
Dojava privremenog boravka u inozemstvu, program obnove ili stambenog zbrinjavanja i rok do 29. prosinca 2014. godine
Osobe koje su obuhvaćene programom obnove ili stambenog zbrinjavanja, a nekretnina im još nije obnovljena, vraćena ili ni na koji način nisu stambeno zbrinute u Hrvatskoj, zbog čega se nalaze u inozemstvu, dužne su također najkasnije do 29. prosinca 2014. godine, o svom boravku u inozemstvu obavijestiti policijsku upravu ili postaju na čijem području imaju prijavljeno prebivalište, ili diplomatsko-konzularno predstavništvo Hrvatske u zemlji u kojoj privremeno borave. Ukoliko to ne učine, i za njih će se po službenoj dužnosti pokrenuti postupci odjave prebivališta.
Odjava prebivališta i privremeni boravak u inozemstvu
Hrvatski državljani koji se u inozemstvu nalaze privremeno, zbog navedenih razloga, nisu dužni odjaviti prebivalište u Hrvatskoj, jer se nisu niti trajno iselili!
Primjera radi - osobe koje su u inozemstvu zaposlene, ali se nemaju namjeru ondje trajno nastaniti, nisu dužne odjaviti prebivalište u Hrvatskoj. Njihova je dužnost, dojaviti svoj privremeni boravak na samom početku privremenog odlaska iz Hrvatske. Nakon toga, dužnost im je takvu dojavu obnoviti nakon pet godina privremenog boravka u inozemstvu, a zatim, ukoliko će i dalje boraviti u inozemstvu, dojavu obnavljati nakon proteka svake daljnje tri godine.
Odjava prebivališta, privremeni boravak u inozemstvu i osobna iskaznica
Hrvatski državljani koji i dalje imaju prijavljeno prebivalište u Hrvatskoj, jer u inozemstvu borave samo privremeno, imaju pravo na osobnu iskaznicu!
Dakle, čim imate prebivalište u RH, imate i pravo na osobnu iskaznicu, jer se radi o javnoj ispravi kojom se, između ostalog, dokazuje i prebivalište osobe.
Odjava prebivališta i trajno iseljenje iz Hrvatske
Hrvatski državljani koji su trajno iselili iz Hrvatske i imaju namjeru živjeti u nekoj drugoj državi, dužni su odjaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj:
-
Neposrednim dolaskom u policijsku upravu ili policijsku postaju gdje imaju prijavljeno prebivalište;
-
S obzirom na odsutnost - putem diplomatsko-konzularnog predstavništva u zemlji u kojoj boravi.
Odjava prebivališta, trajno iseljenje i osobna iskaznica
Hrvatski državljani koji odjavljuju prebivalište zbog trajnog iseljenja iz Hrvatske, dužni su vratiti osobne iskaznice.
Osobne iskaznice se u tom slučaju poništavaju, što je moguće obaviti na dva načina:
-
Osobne iskaznice se poništavaju u policijskoj upravi ili policijskoj postaji u kojoj su izdane;
-
S obzirom na odsutnost - osobne iskaznice se poništavaju u diplomatsko-konzularnom predstavništvu u zemlji u kojoj borave.
*Osoba u slučaju odjave prebivališta gubi pravo na osobnu iskaznicu, jer je riječ o javnoj ispravi kojom se, između ostalog, dokazuje i prebivalište osobe, ali ne gubi pravo na hrvatsko državljanstvo!
Fiktivna prijava prebivališta
Osobe koje su u Hrvatskoj prijavile prebivalište samo fiktivno, pod čime se podrazumijeva da nikada nisu živjele u mjestu prijavljenog prebivališta, dužne su svoje prebivalište u Hrvatskoj odjaviti. Nebitno je pritom u kojoj državi u inozemstvu takve osobe žive trenutno, a u kojoj su živjele kada su fiktivno prijavile prebivalište u Hrvatskoj. Ukoliko takve osobe same ne odjave prebivalište, nadležna policijska uprava ili policijska postaja će postupak odjave njihovog prebivališta pokrenuti po službenoj dužnosti.
Obveze iz Zakona o prebivalištu za hrvatske državljane u Hrvatskoj
Iznimne situacije prijave prebivališta
Najkasnije do 29. prosinca 2014. godinepolicijskoj upravi ili policijskoj postaji na čijem području imaju prijavljeno prebivalište, p o n o v n o prijaviti prebivalište trebaju:
-
Građani koji su na dan 29. prosinca 2012. godine imali osobnu iskaznicu kojoj je istekao rok važenja više od 15 dana;
-
Građani koji nikad nisu ishodili osobnu iskaznicu;
-
Građani koji imaju prijavljeno prebivalište na adresama koje nisu evidentirane u registru prostornih jedinica (nepostojeće adrese tj. broj „bb“ ili „0“).
Ukoliko navedene kategorije građana ne ispune ovu obvezu, po službenoj dužnosti će se izvršiti odjava njihova prebivališta u zbirci podataka o prebivalištu i boravištu.
Stranica