- Objavljeno: 02.10.2013.
Manje oružja, manje tragedija- nastavak kampanje pod novim vizualnim identitetom
Foto: PU zagrebačka
Policijska uprava zagrebačka u suradnji s Ravnateljstvom policije i međunarodnom organizacijom UNDP, u srijedu, 2. listopada,naZagrebačkom Velesajmu provela je aktivnosti u okviru nacionalne preventivne kampanje „Manje oružja, manje tragedija“.
Riječ je o kampanji koja se u Republici Hrvatskoj provodi od 2007. godine, a zagrebačkim mališanima i široj javnosti predstavljena je u sklopu 11. međunarodnog sajma zaštite osoba i imovine - INTERPROTEX 2013.
Cilj ove hvalevrijedne kampanje je upoznavanje javnosti s opasnostima od mina, minsko-eksplozivnih sredstava i oružja koja se nalaze u njihovom okruženju te poticanje građana na dobrovoljnu predaju i vraćanje oružja kojeg posjeduju. Kako bi senzibilizirali i upozorili djecu i odrasle na opasnosti koje donosi oružje, starijoj vrtićkoj grupi Dječjeg vrtića Siget iz Zagreba, nakon upoznavanja sa opasnostima odbačenog oružja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava, prezentiran je strip „Izbacite uljeza“.
Time je predstavljen i novi vizualni identitet kampanje čiji slogan glasi „IZBACITE ULJEZA“, čiji su plakati, letci i drugi promidžbeni materijali dizajnirani u formi stripa.
Kroz dogodovštine glavnih likova stripa brata i sestre Mirkeca i Mirne Znatiželjković (jabuka i kruška), učiteljice Školice Znanstvenić (banana) i policajca Povjerenka Sigurnovića (grožđe) poslati svoju poruku o opasnostima posjedovanja oružja kao i opasnostima koje prijete od zaostalih minsko - eksplozivnih sredstava.
Mališane je posebno oduševio robot Teodor te ostala oprema pirotehničara, a kroz kreativno-edukativnu radionicu imali su prilike i sami nacrtati likove iz stripa.
Voditeljica Službe prevencije Ravnateljstva policije Sandra Veber, voditelj Službe prevencije PU zagrebačke Velimir Tišma i načelnik Sektora policije Davor Posilović iskoristili su ovu priliku te ponovno pozvali građane da bez ikakvih sankcija dragovoljno predaju ilegalna ubojita sredstava. Pritom je posebno istaknuto da oružje i eksplozivna sredstva građani ne donose sami u policijske postaje kako ne bi došlo do njihovog aktiviranja i neželjenog ozljeđivanja.
Oni koji dragovoljno žele predati ilegalna ubojita sredstva neka to učine pozivom na broj 192 ili najbližoj policijskoj postaji, a stručni i osposobljeni policijski službenici će doći kod njih i preuzeti oružje.
Dragovoljna predaja oružja vremenski je neograničena, a o svemu se dodatno možete informirati i putem besplatne telefonske linije 0800 88 92.