Obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom - Imam pravo na sigurnost

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Danas, 3. prosinca u prostoru Centra za odgoj i obrazovanja „Slava Raškaj“ u Zagrebu  provedena je radionica „Imam pravo na sigurnost“ u kojoj su polaznici centra imali mogućnost zajedno s policijskim službenicima upravljati „motornim vozilima“.

S ciljem zaštite ove vulnerabilne skupine, promičući  prava osoba s invaliditetom, s apostrofiranjem na pravo na sigurnost, Ravnateljstvo policije u suradnji s PU Zagrebačkom i Centrom za  odgoj i obrazovanje Slava Raškaj iz Zagreba te drugim partnerima kroz organiziranje interaktivne radionice za štićenike ovoga Centra pod nazivom Imam pravo na sigurnost  obilježili su Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Osnovni cilj obilježavanja je poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom, ublažavanje posljedica socijalne isključenosti te promicanje njihovih prava na sigurnost, a u skladu s Nacionalnom strategijom izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2017. do 2020.

Nakon što su Ujedinjeni narodi 3. prosinca proglasili Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, Komisija za ljudska prava je, u rezoluciji od 5. ožujka 1993., pozvala zemlje članice da ističu obilježavanje tog datuma kako bi se postigla jednakost u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu. Prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom, osobe s invaliditetom uključuju one osobe koje imaju dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprečavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na jednakoj osnovi s ostalima.

Prema podacima Registra o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj živi 511 850 osoba s invaliditetom, od čega je 60% muškaraca i 40% žena, a u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske osobe s invaliditetom čine 12% stanovnika. U Republici Hrvatskoj se politika prema osobama s invaliditetom zasniva na suvremenim međunarodnim standardima, koji uključuju i temeljna načela ljudskih prava kao što je načelo nediskriminacije te načelo međuzavisnosti i nedjeljivosti svih ljudskih prava, što čini nužnim ostvarivanje pristupačnosti svih građanskih i političkih, kao i socijalnih, kulturnih i gospodarskih prava osobama s invaliditetom. Hrvatska je treća zemlja u svijetu koja je ratificirala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, što ukazuje na spremnost i potrebu hrvatskog društva da osigura jednake mogućnosti za ovu posebice vulnerabilnu populaciju.

Važeća Nacionalna strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom  predstavlja strateški dokument kojim se u Republici Hrvatskoj usmjerava provedba politike prema osobama s invaliditetom, a na taj način djeluje i kao provedbeni dokument Konvencije o pravima osoba s invaliditetom.

Cilj Nacionalne strategije je učiniti hrvatsko društvo što osjetljivijim i prilagođenijim za nužne promjene u korist izjednačavanja mogućnosti osoba s invaliditetom, odnosno stvoriti uvjete za njihovo aktivno uključivanje i ravnopravno sudjelovanje u društvu kroz sprečavanje bilo kakve diskriminacije i snaženje svih oblika društvene solidarnosti.

Ministarstvo unutarnjih poslova u okviru ove Nacionalne strategije participira u područjima: pravne zaštite i zaštite od zlostavljanja, informiranju, komunikaciji i podizanju razine svijesti (edukacija i senzibilizacija) te području istraživanja i razvoja.

Stranica